28 Şubat 2011 Pazartesi

KİTAPKOLİK


Arkadaşınız, eşiniz, sevgiliniz ya da çocuğunuz kitap kolik olabilir.
Yok telaş etmeyin bu aslında şahane bir durumdur.
Peki bir kitapkoliği nasıl anlarsınız?

İşte ip uçları :

1-  Kitapkoliklerin her yerde kitapları vardır ( çantasında, baş ucunda, ayak ucunda falan; çünkü çoğu zaman onlara tek kitap okumak yetmez !!!)

2-  İyi bir kitap koliğin gittiği muhtelif kitap evleri vardır, bu kitap evlerinden içeri girince neredeyse ayakta karşılanırlar, çünkü çalışanlar bilirler, kitap kolik  bir sürü kitap satın alarak çıkacaktır.

3- Bir kitap koliğin kitap satın alma konusundaki hızına yetişmek mümkün değildir.
Aynı anda okuduğu üç kitap, baş ucunda sırasını bekleyen yedi sekiz kitap olsa da o mutlaka yeni kitaplar alacak, hızını alamayıp kitap alışverişine sanal alemde devam edecektir.

4- Kitapkolikler kitap kokusunu da çok severler.
Kitap sayfalarının  kokusu, en pahalı parfümlerden daha değerlidir onlar için!!

5-  Asla kitap sayfalarını kıvırmazlar!! Sayfaları kıvırınca kitabın canı acırmış gibi düşünürler bu nedenle aynı zamanda her kitap kolik "ayraçkoliktir"  de !!!


6-  Anne kitap kolikler çocukları da kitap okusun diye çırpınırlar; minik bebekleri  henüz "agu" derken onları karşılarına alıp kitap okurlar. Bu abartının çocuklar üzerinde ters tepki yapacağını akıllarına bile getirmezler.

7- Okuma alışkanlığı edinmemiş insanları yadırgar, onlara başka bir gezegenden gelmiş gibi bakarlar.

8- Yaşlandıklarında yakını görememek onları etkilemez. Hatta yakın gözlüğünü takıp daha da fazla okurlar.

9- Kitap hediye etmeye ve almaya bayılırlar, ancak onlara herkes kitap hediye edemez, çünkü bilirler, onlar hediye edilecek kitapları  mutlaka önceden  okumuşlardır.

10- Aslında kitapkoliklik halleri madde madde anlatılmaz, daha yakından tanımak için mutlaka bir kitap kolikle yaşamak gerekir.


Not : Rapunzel kitap ayraçları Gönül'ün Dünyası' ndan.

5 yorum:

Bugday Tanesi dedi ki...

Ben bir kitapkolik değilmişim anladım :(
Aynı anda birkaç kitabı okumayı hiç sevmiyorum. Ama yine de seviyorum kitabı yahu. Ben hangi kategoriye giriyorum acaba?

Zuzuların Annesi dedi ki...

Aynen öyle:)

ezgilimelodi dedi ki...

Ay evet o beniiiiim;kitap kokusu ve ayraç manyağıyım:))
İlkokuldayken de dergileri koklardım:))
Bir de kitapları çok kıskanırım,illa ben de okumalıyım.Yorumlar etkilemez,kendim etkilenmeliyim okuyarak...
Bir de okuduğum kitapların film hallerini hiiiiiç sevmem

nilgün dedi ki...

kitapkolik olmaktan hoşnut biriyim kitaplarım her yerde çantam da yatak başucumda salonda masanın üstünde kanepelerde sehpada mutfakta ev düzenli olsun diye bazen kaldırıyorum kitapları en fazla bir iki gün tekrar dağılıyorlar yerlerine

GÖNÜL dedi ki...

canım öncelikle yayının için teşekkürler çok memnun oldum ben kitapkolik sayılmam ama kızım tam bir kitapkolik okuduğu kitaplar kibevinden yeni alınmış gibi her kitaplığında yerini alır çok paylaşımcı olmasına rağmen tek paylaşmadığı şey kitaplarıdır sevgiler