3 Temmuz 2009 Cuma

MARAZ

marazbAslı, en yakın arkadaşı ve aynı zamanda ilk sevgilisi Cenk’in ani ölümü ile sarsılmış ve cenaze töreninden sıkıntılı bir ruh hali ile evine dönmüştür.

Seyahatte olan eşi ile telefonda konuşmak O’nu biraz olsun rahatlatacaktır ya da Aslı öyle olduğunu düşünmektedir.
Oysa telefon konuşması sırasında tanık olduğu bir tesadüf, Aslı’nın hayatını bambaşka bir yöne çekecektir. Aslı için bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Bir yandan hayatına yeni yön vermek durumunda kalan Aslı diğer yandan yıllar sonra yaşadığı ülkeden dönüş yapan gizemli kız kardeşi, ünlü bir yazarın eşi olan yaşlı apartman komşusu ve onun torunu, Aslı’nın hiçbir zaman kopamadığı arkadaşları ile yaşadıkları okura bir solukta okunacak bir roman sunuyor.

* * * * * *

2006 Yılında yayınlandığında uzun süre listelerde kalan bir roman olmuştu Aşka Şeytan Karışır. O dönemde değil de neredeyse iki yıl kadar sonra okumuştum ve bir ilk roman olmasına ve tarzım olmamasına rağmen başarılı bulmuştum romanı. "Aşka Şeytan Karışır" ın referansı ile Hande Altaylı’nın Maraz adlı yeni romanını da hiç düşünmeden alıp, tatilde okumak üzere bavuluma koydum.

Maraz, bir kadının hikayesini ve bir kadının başına gelebilecek en zor durumları anlatıyor. Romanın çerçevesi kadın erkek ilişkileri üzerine kurulsa da, geri planda bireyin ya da bireylerin kendi çıkmaz sokaklarında yol bulma çabalarını gözlemlemek mümkün.

İç içe geçmiş insan hikayeleri ile birleşen, okura bu kadar da olur mu dedirten ve okuru yormadan bir solukta okunan bir roman Maraz.

11 yorum:

Belgin dedi ki...

Özlemim, bendeki kitap listesi kabardikca kabardi:)
Türkiyeye her geldigimde bir bavul kitapla geri dönüyorum, sizler böyle kitap tavsiyesi yapmaya devam ederseniz, benimkiler iki bavul olacak galiba:))

Sevgilerimle

Melis dedi ki...

Merak ettim teyzecim ben de bu romanı!!!

Özlem dedi ki...

Senin biraz daha büyümen gerek Melis'ciğim, bu romanlar için henüz küçük sayılabilecek yaştasın:))

denizanasi dedi ki...

okunması gereken kitapla listem kabardı yahu:)

Nurşen dedi ki...

Çok satanları okumamak gibi bir kararlılığım vardır ama Maraz'ı merak ettim şimdi, Ece Arar'da beğenerek bahsetmiş. anlaşıldı, alınacak ve okunacak. Beğenmezsek yaz bitince unuturuz:) sevgiyle...
Leylek Dalı-Nurşen

Özlem dedi ki...

Ben de çoğu kitap için öyle düşünürüm Nurşen'ciğim, Maraz'ı okumamın çeşitli nedenleri oldu.
Hande Altaylı'nın ikinci kitabıydı, kalemindeki gelişmeyi merak ettim başarılı da buldum zaten, bir de bana İstanbul yolculuğumda eşlik etsin diye okudum. Benim çok satanlar değil de ayrıca " Gözden kaçanlar "diye kendimce kitap listelerim de vardır.
Oku oku bitmiyor işte.:))
Teşekkür ederim ziyaretin için.
Sevgilerimle...

Özlem dedi ki...

Öyle oluyor Deniz'ciğim, oku oku bitmiyor vallahi:))
Sevgilerimle...

Nily dedi ki...

Tavsiye dikkate alınmıştır efenim:))
Hande Altaylı hakkında farklı yorumlar duydum, okumadığım için bir şey diyemiyorum.ama senin kitap konusundaki zevkine güveniyorum Özlemcim..Güzel bir hafta geçirmeni dilerim. Sevgiler:)

Özlem dedi ki...

Teşekkür ederim Nily'ciğim.
Sevgilerimle...

su dedi ki...

bu kitabi kaç yaşındaki birine önerirsiniz 15 yaşındaki birisi okuyabilir mi?

Özlem dedi ki...

15 yaş için erken bana göre.
Ancak genç kızların elinde de gördüm ben bu kitabı.
Sevgilerimle...