12 Haziran 2009 Cuma

ULAŞIM SORUNLARI

magic_school_bus_by_demondeloupAntalya’da geçen yıl uygulamaya konulan yeni minibüsler getirdiği modern görünümle, ulaşım konusunda şehrin çehresini önemli ölçüde değiştirdi. O dönemde başlatılan bu uygulamayı çok yerinde bulmuştum.

Her toplu taşıma aracında klima oluşu mükemmeldi, çünkü bahar aylarında sokakları portakal çiçeği kokan bu güzel şehir, özellikle Haziran’ın 15’inden sonra kendini boğucu sıcaklara teslim eder.
Şehirde yaşayanların sıcakla başa çıkmak için iki seçeneği vardır. Güneş ışınlarının yoğun olduğu saatlerde mecbur olmadıkça sokağa çıkmayıp evde oturmak ya da bu dönemleri “yayla” adı verilen Antalya’nın yakın ilçelerinde geçirmek.

Şehrimizde bu seçenekleri değerlendiremeyip, yaz aylarını çalışarak geçirmek zorunda olan insan sayısı da az değil. Bu insanların çoğu ulaşımlarında toplu taşıma araçlarından yararlanıyor. Bunları düşününce, klimalı otobüs ve minibüslerin şehrimiz için çok ideal olduğunu ilk bakışta söylemek mümkün.

Bu durum, sadece madalyonun görünen yüzü.
Ne yazık ki, minibüslerin yenilenmesi, Antalya’da yaz aylarında sağlıklı ve huzurlu şehir içi ulaşım için yeterli değil.

Yenilenmiş minibüslerde geçen yıldan beri çözüm getirilemeyen, yolcuları bekleyen iki büyük sorun var.

İlki, bu minibüslere kapasitelerinin çok üzerinde yolcu alınması; minibüslerde azami yolcu sınırlaması yok, bu da olası trafik kazalarına davetiye çıkartıyor.

İkinci sorun ise, seyahat sırasında taşıtların klimalarının şoförler tarafından özellikle açılmaması. Sadece, klimaların fanlarının çalıştırılması yoluyla yolcu taşınması.

Minibüs şoförlerine klimaların neden açılmadığı sorulduğunda verilen cevap ise şaşırtıcı; kulağa yaz aylarında sıcağa teslim olmuş bir şehir için anlamsız geliyor; minibüs şoförleri “ Klima açılması ile ilgili herhangi bir genelge yayınlanmadığını ” söylüyorlar.

Bu cevabı alınca insan ister istemez şu soruyu sorma gereği duyuyor :
“ Antalya gibi bir şehirde toplu taşıma araçlarında klima çalıştırılması için genelge yayınlamaya gerek var mıdır? “

Antalya’da yaşayan bir vatandaş olarak, Büyükşehir Belediyesi’nin ulaştırma sorumlularının, ya da Minibüsçüler Odası’nın bu soruya verebilecekleri cevabı ve sorunların çözüm önerilerini merak ediyorum.

Umarım bu sorunlar Antalya halkı için ciddi boyutlara ulaşmadan çözümlenmiş olur.

6 yorum:

aydan atlayan kedi dedi ki...

Klimaları açtıklarında herhangi bir zarar mı görüyorlarmış? Ben neden açmadıklarını anlayamadım.

efsa dedi ki...

Tatlım buna şu hafif metro zımbırtısının getirdiği yükleri de yazsaydın tam olacakmış. 2 sene boyunca şehrin diğer ucundan bir diğer ucuna gittim geldim. sıcaklarda 1 saatlik yol 1,35 dakikaya ulaştığında. kendinden beziyorsun.

Yeşim Özdemir dedi ki...

Klimayı açmamalarının nedeni daha fazla yakıt tüketmelerine sebep olmasıymış. Geçen gün bir arkadaşım sorduğunda öyle söylemişler. Yani karlarını arttırmak için bizleri pişiriyorlar. İşin Türkçesi bu!

Özlem dedi ki...

Ben anlamıyorum zaten ne yapamak istediklerin Efsa'cığım, eziyetten başka bir şey değil yaşadıklarımız.

Melis dedi ki...

Gerçekten çok bunaltıcı kliması çalışmayan dolmuşlar teyzeciğim.

Özlem dedi ki...

Kesinlikle canım, kesinlikle hem de Antalya'da.