29 Mayıs 2008 Perşembe

Sevgili Yönetmenim

“ Üç Maymun ‘’ filmiyle Cannes Film Festivali’ nde “ En İyi Yönetmen” ödülü almış olmanız beni hiç şaşırtmadı, çünkü siz zaten en iyi filmleri yöneten, en iyi yönetmenlerimizden biriydiniz. Üstelik bilenler bilir bu ödül sizin aldığınız ilk ödülünüz de değil.

Ödül töreninde, ödülünüzü alırken ödülün büyüsüne kapılmadan, onurlu ve tevazu dolu duruşunuz da çok tanıdık ve size özgü ama o ödülü aldığınız sırada yaptığınız konuşma, konuşma sırasında kullandığınız o önemli cümle o kadar özel ki, Türk Halkı olarak hepimizin dikkate alması gerektiğine inanıyorum.
“ Kazandığım ödülü tutkuyla sevdiğim, yalnız ve güzel ülkeme ithaf ediyorum.”

* * * * * * * *

Hem güzel hem yalnız olunuyorsa eğer, ortada mutlaka bir yanlış vardır. Yalnızlık zordur, çok da katlanılacak bir durum değildir elbet, güzel olan yalnızsa eğer, bu yolunda gitmeyen bir şeyler olduğu anlamına gelir, belki de güzel olan özellikle yalnız bırakılıyordur ve bu durum en tehlikelisidir, işte o zaman durup uzun uzun düşünmek gerekir.

Siz tam da yabancı medyanın gözleri en önemli film festivallerinden birinde üzerinize çevrilmişken, aldığınız en iyi yönetmen ödülü ile “Tutkuyla bağlı olduğunuz yalnız ve güzel ülkenizi “ tüm dünyaya bir kere daha tanıtıp anlattınız.
Ödülünüz Türk Sineması’nda neler yapılabileceğini de bir kere daha kanıtlarken, o anlamlı cümleniz çoktan hepimizin yüreklerine yerleşip kazındı bile.

Yapmamız gereken güzel ülkemizin yalnız bırakılma savaşına hep birlikte göğüs germemizdir. Yaşadıklarımızın farkına varıp çözüm üretebilmektir. Bunun yolu beraberce el ele tutuşmaktan, birlik olmaktan geçer.

Başarılarınız daim olsun sevgili yönetmenim.


* * * * * *

NURİ BİLGE CEYLAN’IN FİLMLERİ:

Koza 1995
Kasaba 1997
Mayıs Sıkıntısı 1999
Uzak 2002
İklimler 2006
Üç Maymun 2008

Hiç yorum yok: